باتری که در 3 دقیقه شارژ می گردد و 20 سال دوام می آورد!

به گزارش وبلاگ زندگی، یک شرکت فعال در عرصه فناوری های نوین با نام Adden Energy که وابسته به دانشگاه هاروارد آمریکا می باشد، باتری مخصوصی ویژه خورو های برقی طراحی نموده که تنها در 3 دقیقه به طور کامل شارژ می گردد و عمر بیش از 20 سال را به کاربران ارائه می دهد که دو برابر عمر باتری های موجود در خودرو های برقی است.

باتری که در 3 دقیقه شارژ می گردد و 20 سال دوام می آورد!

به گزارش وبلاگ زندگی به نقل از rahnamato، این باتری که در اصل به وسیله دانشمندان دانشگاه هاروارد ساخته شده، به جای لیتیوم یون موجود در باتری های فعلی، از فلز لیتیوم ساخته شده است. در حال حاضر، خودرو های برقی از باتری های لیتیوم یونی استفاده می نمایند که با گذشت زمان تحلیل می روند و بسته به مقدار استفاده، نهایت بین هفت تا هشت سال دوام می آورند.

این باتری های لیتیوم یونی را می توان جایگزین کرد، اما آنقدر هزینه این تعویض بالاست که رانندگان اغلب بهتر است یک خودروی الکتریکی کاملاً نو بخرند.

اما این باتری لیتیوم فلزی نو حالت جامد می تواند طول عمر خودرو های برقی را به مقدار خودرو های بنزینی و دیزلی، تا 20 سال و بدون احتیاج به تعویض باتری در این مدت افزایش دهد. نمونه اولیه این فناوری نو که به وسیله شین لی و همکارانش در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی هاروارد ایجاد شده، در آزمایشات نشان داد که می تواند ظرف تنها سه دقیقه شارژ گردد و این چرخه شارژ را می توان بیش از 10000 بار تکرار کرد. لازم به یادآوری است که باتری های فعلی حتی در برترین کلاس خودرو های برقی، تنها 2000 تا 3000 چرخه شارژ و دشارژ را ارائه می دهند.

باتری های لیتیوم فلزی در مقایسه با باتری های لیتیوم یون سنتی، انرژی بیشتری را در همان حجم نگه می دارند و در کسری از زمان شارژ می شوند. ویلیام فیتزهاگ، مدیر عامل شرکت ادن انرژی، می گوید: وسایل نقلیه برقی یکی از مهمترین گام های ما برای مبارزه با تغییرات اقلیمی است، اما این خودرو ها هزینه زیادی در زمینه باتری دارند که عمومیت دادن آن ها را با مشکل دچار می نماید.

فناوری نو، اما می تواند این معزل بزرگ را حل نماید، زیرا از طرفی سرعت شارژ بالا لزوم قرار دادن درگاه شارژ در محل زندگی را کنار می زند و از طرف دیگر دوام بالای باتری های نو، خرید خودرو های برقی را ارزان می نماید.

منبع: فرارو

به "باتری که در 3 دقیقه شارژ می گردد و 20 سال دوام می آورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باتری که در 3 دقیقه شارژ می گردد و 20 سال دوام می آورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید